+420 605 058 361

Jak čistit stříbro? Víme jak na to!

Stříbro patří ve šperkařství k velmi oblíbeným materiálům. Těší se oblibě především mladých lidí díky energickému vzhledu, nádherně se blyští a v neposlední řadě se jedná o na údržbu relativně nenáročný kov. Problém však tví v tom, že člověk je tvor lenivý a svým šperkům nedopřeje potřebnou péči. Pomineme-li fakt, že šperky bychom měli ukládat do suchých a tmavších prostorů (například šperkovnice), je také nezbytné je jednou za čas vzít minimálně čístící útěrkou, která jim navrátí zašlý lesk. Pokud však kov necháme příliš dlouho bez odpovídající péče, je nutné sáhnout pro radikálnější řešení. Pojďme se podívat na pár babských rad

 

Na čištění stříbra použijte ocet

Do litru horké vody nalijte lžíci octa a poté vložte svůj stříbrný šperk. Vše nechte působit 15 až 30 minut, poté vytáhněte a důkladně očistěte. Ocet odstranil zoxidovanou vrstvu a nyní je třeba kov rozleštit, ideálně zmiňovaným čistícím hadříkem. Stříbrný šperk vypadá jako nový!

 

Úžasná kyselina citrónová

Účinky kyseliny citrónové má vyzkoušené nejedna hospodyňka. Funguje skvěle i na stříbro. Do litru horké vody vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Postup je pak stejný jako u octa. Nechte působit 15-30 minut, vytáhněte.....

 

Viděli jste, jak funguje kypřící prášek a alobal?

Na dno nádoby uložíme alobal a nalejeme cca litr horké vody. Přisypte kypřící prášek a rozmíchejte. Pak do "směsky" vložte svůj zčernalý šperk a nechte na půl hodiny působit. Osušte a vyleštěte!

 

Zubní pasta nejen na zuby!

Pokud máte doma tu bez mikrogranulí, klidně ji můžete použít. K čištění můžete použít vysloužilý kartáček nebo i prst. Pastou vyčistěte celý předmět a poté jej umyjte a vysušte.

 

Pokud chcete zamezit černání stříbra je třeba mít na paměti, že černání je přirozenou vlastností tohoto kovu. Musíme se s tímto faktem smířit nebo:

- sundávat jej před koupelí, sprchováním, koupáním v bazénu....

- pot stříbru škodí nejvíce. Ve velkých parnech omezte nošení stříbrného šperku na minimum

- kupujte rhodiované stříbro, jehož povrch odolává vnějším vlivům a výrazně prodlužuje  a prohlubuje lesk kovu. Takový stříbrný šperk je o něco dražší a trochu tmavší (jako bílé zlato)