+420 605 058 361

Víte jak poznat pravé perly? Rádi se s Vámi podělíme.

Oproti létům minulým, se trend v oblasti šperků stále častěji uchyluje k přírodním prvkům. Lidé si daleko více uvědomují krásu přírody a všeho, co naše zeměkoule nabízí. Není proto divu, že zirkon nahrazují diamanty či jiné drahokamy - jako topaz, granát, safír případně polodrahokamy (ametyst, citrín..). Přírodní prvek nedokáže žádná syntetika nahradit.

Poté tu však máme další skupinu šperků, která se od klasických "kamínkových" šperků liší. A právě o těch budeme v tomto článku psát.

Jak již samotný název napovídá, jedná se o perlové šperky, zpravidla nejčastěji perlové náušnice, které mimo jiné máme v nabídce i my. Do výběru Vám mluvit nemůžeme, každému se totiž líbí něco jiného. Někdo má rád eleganci, jiný extravaganci. Nicméně předmětem tohoto článku je návod, jak přijít na to, zda-li je právě perlička pravá či nikoliv.

 

Jaké perly se při výrobě šperků používají?

 

Při výrobě stříbrných šperků se používají v drtivé většině případů právě sladkovodní perly. Ty se pěstují ve větších nádržích (rybnících), kde je do perlorodek vloženo například zrníčko písku. To je v rámci obranného mechanismu obalováno perletí. Takové šperky (zejména náušnice) se pohybuji v řádech vyšších stovek korun, dle množství perel a celkového zpracování. Perlové náramky budou většinou dražší.

Se sladkovodní perlou se můžeme setkat i u zlata. Většinou se ale u takto vzácného kovu používají vzácnější druhy perel:

- Akoya - jedná se o mořskou perlu. Je proto vzácnější a také výrazně dražší. U zlatých Akoya šperků se dostáváme k částkám na jednotky tisíc korun.

- Tahitská perla - jedna z nejvzácnějších perel. Cena se u takového šperku bude překračovat částku deseti tisíc. Bude záležet na velikosti a kvalitě. Za dokonalou kvalitu si připravte opravdu velkou sumu peněz.

 

Jak hodnotíme kvalitu perel?

Než se dostaneme k samotné problematice, pojďme si trochu rozebrat, jak hodnotíme kvalitu perel. Tu posuzujeme primárně podle tvaru, lesku a množství vad. Na druhou stranu objektivně nelze kvalitu perel posoudit, neboť každý má trochu jiné "oko". Zatímco pro jednoho je na perličce vad mnoho, pro druhého to může být málo. To stejné platí pro tvar.

Obecně lze říci, že čím kulatější perlička je, tím více se to odráží na ceně. Dokonale kulaté perly jsou zpravidla výrazně dražší než oválné, či hrbolaté. Kvalitu pak celkově posuzujeme A-AA-AAA. Čím více "Áček", tím kvalitnější (rozumějte kulatější) je. Stejně tak se na "AAA perle" nenachází tolik vad jako na A.

Je však nezbytné uvědomit si důležitou věcPerlové šperky resp. perly jako takové, jsou přírodním materiálem. Proto vady a nesouměrnosti k tomu jednoznačně patří. Koneckonců právě to je dělá tak zajímavými a krásnými.

 

Jak rozlišit pravou perlu od falešné? Hmatem, zrakem i rozumem!

 

Pojďme začít od konce sdělení nadpisu a zaměřme se na rozum. V první řadě eliminujte nákup zaručeně pravých perel na serverech typu Aliexpress, Ebay apod. V 99% případů se nesetkáte s pravým stříbrem, natož perlou. Pokud ano, cena je pak neuvěřitelně přemrštěná. V podstatě je rovna cenám na českých e-shopech, které pravost materiálu garantují a testují (tak jako my).

Zakoupíte-li si pravou perlu, vyjděte s ní na světlo. Pravá perla má nádherný odraz světla připomínající duhu. Po otočení lze krásně vidět právě drobné nedokonalosti jako důlečky, nerovnost nebo rozdílný lesk.

Naopak skleněné falzifikáty poznáte snadno. Jsou dokonale kulaté a hladké. Také se orientujte dle velikosti. Jelikož se perla tvoří v perlorodce, má omezený prostor. Proto pravá perla nemůže být nijak obrovská.

 

Vyzkoušeli jste pravost perly zrakem? Pojďme ji hezky ohmatat!

 

Pravá perla je na povrchu nedokonalá. Proto si šperk vezměte do ruky a jednu perličku velmi jemně třete o druhou (perlu lze také třít o zub). U pravé perly pocítíte zrnitou strukturu. Máte pocit, jako by mezi perlami byl jemný písek. Nepravá je dokonale hladká (vyzkoušejte si případně i u své bižuterie).

 

Naše doporučení na perlové náušnice?

 

Všechny šperky vč. perlových náušnic zkoušíme a kontrolujeme před zabalením. Vše Vám dáme do okrasné krabičky a přiložíme nějakou drobnost. A protože máte poštovné zdarma, cena, která je uvedená na e-shopu, je vlastně konečná. Tradičně pro Vás máme na závěr našeho článku tip, který se nám osobně moc líbí.

 

Váš Savour